☀️ Osvětlete svůj život s fotovoltaikou a ušetřete 🌳🔋 

Milí přátelé,

Světový den slunce je tady a přináší nám skvělou příležitost zamyslet se nad tím, jak nám slunce pomáhá šetřit náklady a chránit životní prostředí pro nás i naše děti.

V dnešním newsletteru se podíváme na fotovoltaické elektrárny, které snižují náklady na bydlení, mají dlouhou životnost a pozitivní dopad na životní prostředí. Také se zaměříme na některé mýty, které obklopují fotovoltaiku


Jakou životnost mají fotovoltaické panely a vrátí se mi vůbec tato investice? 

Garantovaná životnost fotovoltaiky je 25 let v praxi je dokonce odhadována na 30-40 let. s tím, že v průběhu času dochází k mírnému opotřebení panelů. (Jejich účinnost klesá přibližně o půl procenta ročně. To znamená, že i po čtvrtstoletí stále dosahují 80 % výkonu.)

Při pořizování FVE je možné žádat o dotaci Nová zelená úsporám, která může být až ve výši 275 000 Kč, což radikálně sníží pořizovací náklady.

S návratností investice je to trošku složitější, záleží totiž na více faktorech jako je například cena elektřiny, spotřeba domácnosti, nebo způsob instalace. V průměru však ale můžeme říct, že se investice vrátí během 5-7 let. To znamená, že se Vaše investice v průběhu let vrátí několikanásobně, k tomuto přispívá také rekordní inflace a růst cen energií, které o desítky až stovky procent zamávaly v nedávné době se všemi predikcemi.

Je však nutné říci, že těm, kdo si fotovoltaiku pořídili už v předchozích letech, to návratnost jen uspíšilo, a to velmi výrazně. Kouzlo fotovoltaiky je v tom, že fixuje cenu elektřiny. Bez ohledu na to, jak rostou náklady vašim sousedům, vaše zelená elektřina bude pořád stejně levná.

Při pohledu na celkovou životnost systému, která spolehlivě přesahuje 20 let , se investice do FVE stává mnohem atraktivnější. Pokud rozpočítáme náklady na pořízení, instalaci a údržbu FVE během její životnosti, můžeme zjistit, že celkové náklady na vyrobenou energii jsou ve skutečnosti velmi příjemné a pohybují se pouze okolo 1 Kč/kWh. Více se dočtete zde

Pokud uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny, ale nevíte, co je pro Váš objekt to pravé ořechové, jak postupovat při žádosti o dotaci, není nic jednoduššího než se obrátit na naše odborníky, kteří s Vámi Váš projekt rádi prokonzultují a najdou s Vámi ideální řešení.

Jak moc ekologická je fotovoltaika?

Fotovoltaika je jedním z nejčistších a nejšetrnějších způsobů výroby elektřiny a v průběhu pouhých 1-2 let dokáže panel vytvořit energii, která byla využita na jeho výrobu.

Pokud by na každém bytovém domě v ČR, kterých je přes 200 tisíc, byla využita solární fotovoltaika jen o výkonu 10 kWp, pak by se každoročně zdarma a ekologicky vyrobilo tolik elektrické energie, kolik dnes za rok vyrobí jedna středně velká uhelná elektrárna. Zároveň by došlo k výrazné redukci emisí oxidu uhličitého. Stejné množství plynu by za rok absorboval les o přibližné velikosti pěti Národních parků Šumava.

Pro srovnání emisí s ostatními zdroji el. energie nabízíme tabulku níže.


Nejčastější mýty o fotovoltaických elektrárnách 

V zimě budu muset pravidelně lézt na střechu a odklízet z panelů sníh.

Fotovoltaické panely se v naprosté většině případů instalují se sklonem, což v kombinaci s velmi hladkým povrchem znamená, že sníh minimálně z části panelů obvykle samovolně sklouzne. Zásah uživatele tak bývá potřeba maximálně při metrových sněhových nadílkách v horských oblastech. Častěji je však panely potřeba čistit, pokud se nachází v bezprostřední blízkosti pily, frekventované silnice nebo jiného prašného provozu – ulpívající nečistoty pak mohou výkon snižovat i v letních měsících, což vzhledem k vyšší výrobě v tomto období může přinést výraznější ztráty. Vydatný déšť ale obvykle dokáže panely uvést do čistého stavu.

Na výrobu panelů se spotřebuje víc energie, než poté samy vyrobí.

Tento mýtus nemůže být od pravdy dále. Současné fotovoltaické panely totiž vyprodukují množství energie potřebné k jejich výrobě zhruba během prvních 1-2 let provozu. Garantovaná životnost u nich přitom bývá až 25 let a v praxi je odhadována na 35 a více let. Tudíž se nejen po ekologické stránce velmi vyplatí!

Energii lze vyrábět pouze během letních slunečných dnů. Pokud je pod mrakem nebo je zima, nelze energii vyrábět.

Panely vyrábějí stále, bez ohledu na teplotu, naopak vysoké teploty mírně snižují jejich účinnost. Při zatažené obloze je výroba samozřejmě nižší, ale nezastavuje se.

Recyklace panelů je problematická, takže i v tomto případě dostává životní prostředí zabrat.

Panely jsou vyráběné převážně ze skla a hliníku, tyto látky se dají bez potíží recyklovat. Totéž platí i o plastových materiálech a kovových konstrukcích, na nichž se panely nacházejí. Vývoj panelů postupuje velmi rychle kupředu, s čímž souvisí i fakt, že výrobci pochopitelně myslí také na jejich bezproblémovou recyklaci.

Hasiči kvůli elektrickému napětí odmítají v případě požáru panely hasit.

Problematika hašení objektů s fotovoltaickými panely byla v minulosti zveličována a rozhodně není pravda, že by v takových případech měli hasiči přikázáno nezasahovat. Skutečnost je taková, že se objevily případy, kdy neodpojené panely zásah komplikovaly kvůli napětí ve vodičích. Současné moderní FVE nicméně disponují jisticími a ochrannými prvky, které v případě požáru automaticky zastaví výrobu a odpojí systém od elektrické sítě.


Přidejte se k nám v oslavě Světového dne slunce tím, že společně budeme šetrní k životnímu prostředí a investujete do technologií, které vám pomohou, jak výrazně snížit Vaše výdaje v domácnosti, tak chránit planetu a naši krásnou přírodu.

Zdravé životní prostředí je to největší bohatství, které máme, a proto je důležité pečovat o něj nejen vně, ale i uvnitř našich domovů. Věnujte pozornost svému okolí, zkoumejte dostupné řešení a udělejte změny, které přinesou dlouhodobé přínosy pro vás a vaši rodinu.

Společně můžeme vytvářet zdravější svět pro sebe i budoucí generace.


NABÍDKA ŠITÁ NA MÍRU PRO VÁS

Chcete-li naši individuální nabídku, stačí nám poskytnout několik základních údajů. My se s vámi co nejdříve spojíme a připravíme řešení šité na míru vašim potřebám.